Tenebris

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

PBF strategiczny


    Wydarzenia

    Tymus
    Tymus
    Admin


    Liczba postów : 226
    Join date : 13/05/2020

    Wydarzenia Empty Wydarzenia

    Pisanie by Tymus Czw Lip 23, 2020 4:11 pm

    SPQR
    Tura I - 694 A.U.C. - 60 PNE


    Wydarzenia Mariusz-kozik-furiusz-sk-g-001

    Feci quod potui, faciant meliora potentes (zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej) – wraz z wypowiedzeniem tych słów, Republika Rzymska żegnała konsulat Marka Waleriusza Messalli Nigera i Marka Pupisza Piso Kalpurniusza, natomiast witała nowy rok wraz z nowymi konsulami. Mimo nadziei na nowe, świeżo-obrani przywódcy Republiki nie zapowiadali się, że wybawią kraj przed jego problemami. Jeden wpływowy kapłan, który od kilku lat nie widział świata poza wróżbami, drugi plebejusz i żołnierz, który swe wybory kupił za skarby zrabowane na wschodzie. Para ta, faktycznie nie brzmiała jak wielcy mężowe stanu. A kogoś takiego drąca się w szwach Respublika potrzebowała. Minęło zaledwie pół wieku, kiedy krajem po raz pierwszy wstrząsnęli bracia Grakchusowie. Kiedy walka o prawa plebsu spotkała się z sztyletami najbogatszych wymierzonych w serca reformatorów.  Mimo, że przy zabójstwie Tyberiusza i Gajusza niewiele krwi przelano, to właśnie te krople padające na śnieżnobiałe sukno Rzymu, zwiastowało bratobójczą walkę jaką przynieśli do domu Sulla i Mariusz. Kolejni dwaj wybitni mężowie stanu, dwaj wielcy generałowie, którzy starli się na śmierć i życie, przemieniając pierwszy raz od lat Italię w pole walki. Dalej już tylko było gorzej. Proskrypcje mające oczyścić senat, wzbogaciły tylko jednych kosztem życia innych. Trzy wielkie rebelie niewolnicze, z ostatnią prowadzoną przez postrach republiki – Spartakusa, doszczętnie wyniszczyły najbogatsze krainy Italii i Sycylii. Serotiusz w Hiszpanii, poderwał do walki zarówno byłych żołnierzy Mariusza, jak i lokalne plemiona, po raz pierwszy próbując oderwać prowincje od Rzymu. Katylina w dwóch spiskach próbował zaś uzurpować sobie władzę monarszą w wiecznym mieście. Natomiast podstępny i znamienity władca Pontu – Mitrydates, wraz z swym krewniakiem Tigrnaesem Armeńskim, nie raz rzucili rękawicę władzy rzymskiej w Azji. Na to wszystko zaś piraci Cylicji, Sardynii i Illyrii nie ustawali w plądrowaniu szlaków morskich, polując na bezbronnych kupców.

    Republika przetrwała jednak. Poraniona, rozgorączkowana, zajęta konfliktami rodzącymi się wewnątrz jak i na zewnątrz, w chwilach największych kryzysów znajdowała wybitnych mężów stanu, mogących poprowadzić przetrzebione legiony do ostatnich wysiłków. Mówców i oratorów, którzy potrafili swymi popisami porwać tłumy i chociaż na chwilę znowu zjednoczyć pod jednym orłem zarówno plebejuszy jak i patrycjuszy. Teraz niestety nastały chwilę spokoju, a przez to na nowo podziały zaczęły się odbudowywać. Status quo będący tymczasowym kompromisem zdaje się już nie wystarczać.

    Na to wszystko Republika musiała pożegnać w mijającym roku największego, żyjącego rzymianina - Gnaeus Pompeius Magnus – zdobywca Wschodu, zwycięzca Mitrydatesa, Serotiusza, Spartakusa i piratów cycylijskich, zmarł w Brundisium, wracając ze wschodu by odbić zasłużony triumf. Jego pogrzeb był wspaniały i tłumy go przyszły opłakiwać. Jednak to nieszczęście tylko podgrzało atmosferę. Oficjalnie wielki wódz zmarł na gorączki, nieoficjalnie zaś mówi się, że został otruty przez tych, którzy zazdrościli mu władzy i prestiżu. Dla Republiki był to kolejny cios, po utracie zaledwie kilka miesięcy wcześniej, ambitnego i obiecującego namiestnika Hiszpanii Dalszej – niejakiego Gajusza Juliusza Cezara, który to padł w czasie tłumienia powstania Luzytanów.

    Tak to sztandar Rzymu jest postrzępiony. Obecni konsulowie i ich następcy mogą nie mieć sił, ponieść legionowych orłów na krańce znanego świata by zbawić kraj. Zatem lud tego wielkiego Imperium i w innych politykach oraz osobach, doszukiwać się będzie zbawienia.



    • Nastają ciekawe czasy dla Republiki Rzymskiej

    Tymus
    Tymus
    Admin


    Liczba postów : 226
    Join date : 13/05/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Tymus Nie Sie 02, 2020 12:01 am

    PONT
    Tura I - 694 A.U.C. - 60 PNE


    Wydarzenia Tigranes_the_Great_of_Armenia_and_Mithridates_IV_of_Pontus

    Po ostatecznej porażce Mitrydatesa VI Eupatora Królestwo Pontu zostało podzielone na królestwa Pontu oraz Bosporanu. Królestwo Bosporańskie zostało powierzone synowi Mitrydatesa - Farnakosowi II. Samo królestwo Pontu jednak jest obecnie pozostawione bez stabilnego władcy. Chociaż prawnie domena swego ojca należała się Farnakosowi, to Pompejusz nie pozwolił mu jej odziedziczyć, czym zdaje się zraził do siebie oraz Rzymu swego niedawnego sojusznika. Władca który został przez Pompejusza namaszczony do objęcia pontyjskiego tronu to Dejotar I celtycki Król Galacji. Jednakże ustalenia Pompejusza pozostają bez mocy prawnej póki senat ich nie zatwierdzi, do czego obecnie się nie kwapi.

    Obecni pretendenci są w obydwu przypadkach dla Rzymu kłopotliwi, ponieważ ich państwa połączone z Pontem dysponowałyby znaczną siłą militarną, co z pewnością nie spodobałoby się słabszym sąsiadom. W istocie choć potęga tych dwóch pretendentów jest największa, to nie są jedynymi kandydatami do tronu. Do tak bogatej domeny jak Pont roszczenia wysuwać najprawdopodobniej będą władcy skoligaceni z Mitrydatesem tacy jak Ariobarzanes II – Król Kapadocji, Mirtydates z Pergamonu, Artawazdes z Armenii oraz Ptolemeusz z Cypru. Ariobarzanes II oraz Ptolemeusz z Cypru są skoligaceni z Mitrydatesem poprzez jego córki. Jakkolwiek Ptolemeusz nie ma wielkiego poparcia w Rzymie (gdyż jego domena została dopiero co ogołocona przez senat), ani siły militarnej, to może liczyć na przyjaźń Ptolemeusza XII – władcy Egiptu (a właściwie ten, kto osadzi Ptolemeusza na tronie może na nią liczyć). Ariobarzanes z Kapadocji dysponuje już większym poparciem w Rzymie oraz pewną siłą militarną, nie wykazuje się jednak taką pewnością siebie by samemu rzucić rękawicę konkurentom. Artawazdes z Armenii jest wielkim stronnikiem Rzymu (w przeciwieństwie do jego ojca) oraz wnukiem Eupatora. Armia armeńska, mogłaby usadzić go na opuszczonym tronie… jednak czy Rzym tak łatwo oddałby kolejny kraj dynastii, z którą jeszcze przed paroma laty walczył? Pozostaje jeszcze Mitrydates z Pergamonu będący rzekomo bękartem samego Eupatora, jego atutem jest z pewnością popularność w samym Poncie, co umożliwia mu dogadywanie się z lokalnymi elitami. Sam Mitrydates jest w dobrych relacjach z wieloma senatorami, oraz nie posiada innego państwa wobec czego uzyskanie od senatu jego poparcia nie jest wykluczone. Jest jeszcze nie spokrewniony z Mitrydatesem możliwy pretendent Moaphernes będący zarządcą pontyjskiej części Kolchidy oraz dowódcą większością pontyjskiej armii. Jego pozycja daje mu bardzo preferencyjne warunki do zostanie władcą bądź też uczynienia któregoś z pretendentów królem.

    Ponadto bardzo możliwym jest że proces konsolidacji w Poncie zostanie znacząco przyspieszony ponieważ, w Kolchidzie Król Aristarchus będący rzymskim stronnikiem został obalony na rzecz lokalnego watażki Olthacesa. Nowy król zapewne zacznie działać przeciw ładowi ustanowionemu przez Pompejusza, a próba wydarcia utraconych krain przez Kolchidę może być dobrym punktem startowym. Ta sytuacja może premiować pretendentów z istotną siłą militarną oraz jeszcze bardziej marginalizować tych którzy jej nie mają.



    • Bezkrólewie w Poncie powoduje chaos w Królestwie - zaczyna się gra o tron, a uczestników jest kilku
    • Kolchida wyrywa się spod rzymskich wpływów, co może zwiastować dalsze problemy w rejonie
    Tymus
    Tymus
    Admin


    Liczba postów : 226
    Join date : 13/05/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Tymus Wto Sie 04, 2020 11:10 pm

    JUDEA
    Tura I - 694 A.U.C. - 60 PNE


    Wydarzenia 060219-42-History-Ancient-Judaism-Monotheism-Religion-768x432

    Dynastia Machabeuszy rządzi Judeą odkąd ten ród wyzwolił Żydów spod panowania despotycznych I często brutalnych Seleucydów. Kilka lat temu doszło do rozłamu w tej rodzinie, który to przywiódł kraj do wojny domowej, pomiędzy braćmi Janem Hirkanem II a Arystobulem II. Republika Rzymska opowiedziała się wtedy po stronie Hirkana, który uzyskał również wsparcie Króla Nabatei Aretasa III. W 690 AUC, Pompejusz ostatecznie rozgromił przeciwników, jednak nie oddano Hirkanowi tytułu Króla Judei, zamiast tego oferując jedynie tytuł arcykapłana. Arystobul II trafił zaś do niewoli Rzymu. Ruch ten pozwolił Rzymowi na zwiększenie wpływów w tym regionie. Ciężko nawet się domyślać jak wielkie upokorzenie musiało to być dla obsadzonego pretendenta.

    Od tego czasu kraj ten jest królestwem bez króla. Teoretycznie Jan Hirkan, jako arcykapłan, jest władcą, ale do pełnej legitymizacji brakuje mu właśnie królewskiego diademu. I tak od trzech lat sytuacja wyglądała na względnie stabilną.

    Tymczasem w Idumei, krainy urósł w siłę klan Idumeiski prowadzony przez wielkiego przyjaciela Rzumu - Antyparta I. Idumeia to jedna z prowincji Judei na jej południowych granicach, która została podbita przez Judę Machabeusza 100 lat temu, w 590 AUC (163 p.n.e). Zamieszkiwana była przez Edomitów, którzy zostali zmuszeni do przyjęcia wiary żydowskiej, a następnie włączeni do narodu żydowskiego. Otóż Antypater, cieszy się dużą niezależnością od Jerozolimy, prawdopodobnie z powodu osłabionego autorytetu władców Judei i ponieważ ma przychylność Rzymu, która wiele daje w tych czasach. Nie jest jednak jedynym który na tym korzysta. Greckie miasta Dekapolu w Transjoradnii, które nigdy nie cieszyły się z faktu bycia częścią Królestwa Judy, również zaczynają stawać się coraz bardziej niezależne. W Sanchedrynie też sytuacja nie sprzyja arcykapłanowi. W radzie ścierają się trzy frakcje, z których faryzeusze, popierający pojmanego Arystobula, mają przewagę nad sadyceuszami, popierającymi Jana i nielicznymi, oderwanymi od rzeczywistości i jakże restrykcyjnymi esseńczykami. Wszystko to prowadzi do widocznego rozpadu królestwa, w którym efektywna władza arcykapłana ogranicza się już jedynie do Jerozolimy.

    Jakby tego było mało, pojawiły się kolejne problemy. Synowie uwięzionego Arystobula – Aleksander i Antygon zbiegli z Judei w niewiadomym kierunku wyrywając się spod kontroli arcykapłana i stwarzając potencjalne zagrożenie dla władzy arcykapłana. Dodatkowo dotychczasowy sojusznik Jana, Król Nabatei Aretas III, odszedł ze świata żywych, zostawiając na tronie ambitnego Obodasa II, który może szukać legitymizacji dla swoich rządów poprzez wmieszanie się w sprawy Judei.

    Miasto Świata, dla którego sprawy te są dalekie, żyje innymi wydarzeniami. Ostatnio stolicę obsiały plotki o rychłym wszczęciu śledztwa przeciwko zięciowi Pompejusza, Markowi Skaurusowi, który jest po części odpowiedzialny za ustanawianie ładu w Syrii i Judei. Wśród zarzutów znaczna większość dotyczy łapówkarstwa. Pogłoski są o tyle sensacją, że skazanie jednego z czołowych przedstawicieli frakcji postpompejskiej z jednej strony znacznie osłabi to ugrupowanie, nie tylko w Syrii, ale w całej Republice, z drugiej zaś może podważyć ład całego rzymskiego wschodu, ustanawianego przez ostatnie 20 lat. Chwilowo jednak to tylko jedynie plotki.




    • Królestwo Judei pod słabymi rządami arcykapłana Jana Hirkana ulega decentralizacji
    • W Rzymie głośno jest od plotek o procesie zięciowi Pompejusza, który może osłabić frakcję postpompejską
    Tymus
    Tymus
    Admin


    Liczba postów : 226
    Join date : 13/05/2020

    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Tymus Nie Sie 09, 2020 8:21 pm

    SPQR
    Tura II - 695 A.U.C. - 59 PNE


    Wydarzenia Rome_Total_War_Men_2_Senate_515144_1600x1200

    To, że Republika jest ostatnimi czasy niestabilna i znajduje się w kryzysie wiadomo nie od dzisiaj, jednak ten rozłam polityczny zamiast łagodnieć z każdym dniem jeszcze bardziej postępuje. Frakcja optymacka, mająca jak do tej pory przewagę nad popularami w liczbie senatorów nieustannie słabnie a proces ten nasila się odkąd jej wielki mówca, były konsul Cyceron wycofał się z życia politycznego Rzymu woląc od tego poświęcenie się nauce i kulturze greckiej. Okazję ten wydaje się wykorzystała frakcja pompejańska, która ustami byłego pretora Metullusa Neposa, zaatakowała dokonania konsularne Cycerona (tyczące się zduszenia II Spisku Katyliny), niwecząc tym samym okres współpracy między oboma ugrupowaniami.

    Frakcja optymacka bez niego wydaje się podzielona jednak na nowego lidera ugrupowania wyrasta krasomówca z bogatego oraz wpływowego rodu patrycjuszowskiego, Karton Młodszy stojący obecnie na czele najbardziej radykalnej grupy konserwatystów. Sam umocnił ostatnio swoją pozycję atakując publicznie Marka Skarusa, zięcia samego zmarłego Pompejusza Wielkiego, któremu zarzucił korupcję na tyle umiejętnie, że senat wkrótce ma zająć się jego sprawą.

    Dla frakcji postpompejańskiej istnieje zagrożenie, że jeśli Marek Skarus zostanie skazany to optymaci osłabią tę frakcję na tyle, że będą mieli otwarte drzwi do reorganizacji spraw całego wschodu. Biorąc pod uwagę, że namiestnicy Azji oraz Syrii są otwarcie po stronie optymatów wydaje się to niemalże pewne.

    Z kolei wśród popularów po niedługim rozprężeniu spowodowanym śmiercią Cezara zaktywizował się potężny Krassus, wykorzystując swe wpływy w senacie ponoć chce skłonić go do przyznania swemu 27-letniemu synowi Publiuszowi Licyniuszowi jakiegoś prowincjonalnego stanowiska. Być może chodzi o stanowisko legata lub nawet namiestnika jednej z prowincji? Czas pokaże.

    W całym zamieszaniu najwięcej jednak zyskuje Matrek Cyncyliusz Lukkulus, namiestnik potężnej prowincji Macedonia który zdołał przyciągnąć bez większych kosztów kilku senatorów do swego stronnictwa. Jednak sytuacja w senacie ogólnie nie jest kolorowa. W aktualnym starciu trzech frakcji, popularów, optymatów i frakcji postpompejańskiej senat nie wydaje się zdolny do zdecydowanych i szybkich działań w sprawie Pontu oraz Galii. Pytanie czy senatorowie odłożą swe spory na bok dla dobra republiki? A może jednak postanowią bezwzględnie między sobą walczyć osłabiając tym samym kontrole nad prowincjami? Przekonamy się o tym w najbliższych latach jednak mądrość każe sądzić, że to ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna.


    • W senacie rzymskim następuje eskalacja rywalizacji między frakcjami.


    Sponsored content


    Wydarzenia Empty Re: Wydarzenia

    Pisanie by Sponsored content


      Obecny czas to Pią Maj 03, 2024 3:10 am